Vitamina C është një antioksidant i fuqishëm që mund të merret shumë thjesht nga një sërë frutash dhe perimesh të ndryshme. Dhe, ndërkohë që mund të mos ndihmojë në shërimin e gripit apo të ftohurave, siç shpesh mendohet, mund të forcojë sistemin imunitar dhe të ndihmojë trupin tuaj për të luftuar infeksionet. Është gjithashtu një vitaminë shumë e mirë për ta marrë pas aktivitetit fizik për shkak të aftësive anti – inflamatore që ka, që mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit të muskujve.

Por, sa vitaminë C duhet të konsumoni në ditë? Ekspertët thonë se në një ditë mund të merrni pa efekte negative deri në 2,000 mg vitaminë C në ditë, por nuk është e nevojshme që të merrni kaq shumë për të pasur efekte pozitive në shëndet. Në fakt, femrat e rritura kanë nevojë për vetëm rreth 75 mg në ditë. Përmbushja e kësaj kuote është e lehtë. Vetëm një portokall përmban rreth 100 mg vitaminë C, që është 130% e sasisë së rekomanduar ditore.

Por, portokalli nuk është i vetmi burim i kësaj lënde të rëndësishme ushqyese.

  1. Lakra jeshile
Ju pëlqen!

Lakra jeshile ka një përmbajtje të lartë vitamine C, 1.5 filxhanë kanë 120 mg vitaminë C.

  1. Brokoli

Një filxhan brokoli i gatuar përmban 101 mg vitaminë C.

  1. Lakra Brukseli

Një lakër e tillë ka vetëm 8 kalori dhe 13 mg vitaminë C. Hani pesë lakra për të arritur kuotën tuaj ditore, dhe më shumë nëse jeni akoma të uritur.

  1. Luleshtrydhe

Ky frut nuk është vetëm gjëja më e mirë për verën, ka gjithashtu një përmbajtje të lartë antioksidantësh. Vetëm 10 luleshtrydhe përmbajnë rreth 108 mg vitaminë C.

  1. Kivi

Një filxhan kivi (që është rreth dy kivi) përmban 164 mg vitaminë C. Bonus: Ky frut ka gjithashtu një përmbajtje të ulët kalorish.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!