Smoothi-et janë zgjidhja më e mirë për të pasur një mëngjes që jo vetëm siguron një larmishmëri vitaminash, por dhe që garanton një ditë të mbushur me energji.

Recetat e mëposhtme janë shumë të thjeshta, kështu që mbani shënim:

 1. Smoothie me banane+ boronicë+ qumësht soje
 • 1 filxhan qumësht soje;
 • Gjysmë filxhani me boronica të ngrira;
 • Gjysmë banane;
 • Një lugë çaji ekstrakt të pastër vanielje.

Ushqyerja (për porcion): 125 kalori, 5 g yndyrë, 3 g proteina, 25 g karbohidrate (2 g fibra), 11 g sheqerna.

 1. Smoothie me banane dhe boronicë
 • 1 filxhan boronice të ngrirë;
 • 1 filxhan qumësht bajamesh pa sheqer;
 • 1 banane;
 • 1 lugë gjelle shurup panje
 • 5 kuba akulli.
Ju pëlqen!

Ushqyerja (për porcion): 125 kalori, 1,5 g yndyrë (0 g yndyrë të ngopur), 1 g proteina, 27 g karbohidrate (4 g fibra), 15,5 g sheqer.

 1. Smoothie me portokall
 • 1 portokall i qëruar;
 • 1 filxhan qumësht pa yndyrë;
 • Gjymë filxhani kos pa yndyrë;
 • 1 lugë të vogël me estrakt vanilje;
 • 4 kuba akulli.

Ushqyerja (për porcion): 160 kalori, 1 g yndyrë (0,5 g yndyrë të ngopur), 3 g proteina, 36 g karbohidrate (3 g fibra) 28 g sheqerna.

 1. Smoothie me luleshtrydhe dhe kivi
 • 1 banane;
 • 1 kivi;
 • 5 luleshtrydhe;
 • Gjysmë luge gjelle mjaltë.

Ushqyerja (për porcion): 87 kalori, 0 g yndyrë, 0,5 g proteina, 22 g karbohidrate (1,5 g fibra), 16,5 g sheqerna.

 1. Smoothie “Të gjitha frutat”
 • ½ filxhan mnaferra të ngrira;
 • ½ filxhan ananas;
 • ½ filxhan kos të thjeshtë;
 • ½ filxhan me banane;
 • ½ filxhan me lëng portokalli.

Ushqyerja (për porcion): 140 kalori, 2,5 g yndyrë (1,5 g yndyrë të ngopur), 3,5 g proteina, 29 g karbohidrate (2,5 g fibra), 16 g sheqerna.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.