1. Vezët

Studimet e reja tregojnë se vezët nuk ndikojnë negativisht në kolesterolin e gjakut dhe nuk shkaktojnë sulme në zemër . Për më tepër ato janë ndër ushqimet më të mira që ju mund të hani nëse keni nevojë për të humbur peshë. Ata janë të lartë në proteina, yndyra të shëndetshme, dhe mund të bëjnë të ndiheni të plotë me një sasi shumë të ulët të kalorive.

2 .Zarzavatet

Ju pëlqen!

Zarzavatet e gjelbërta si prsh spinaqi janë te përsosura për tu përdorur ne dieta për humbje peshë. Ato janë të ngarkuara me fibra. Ushqimi i zarzavateve është një mënyrë e shkëlqyeshme për të rritur vëllimin e ushqimeve tuaja, pa rritur kaloritë. Zarzavatet janë gjithashtu tepër kalorike dhe shumë të larta në të gjitha llojet e vitaminave, mineraleve dhe antioksidantëve. Kjo përfshin kalcium, i cili është treguar të ndihmojë djegien e yndyrës në disa studime .

3. Salmon

Peshku i salmoni është jashtëzakonisht i shëndetshëm. Është gjithashtu shumë e kënaqshme, duke ju mbajtur të plotë për shumë orë me pak kalori. Salmoni është i ngarkuar me proteina me cilësi të lartë, yndyra të shëndetshme dhe gjithashtu përmban të gjitha llojet e ushqyesve të rëndësishëm. Peshku, dhe prodhimet e detit në përgjithësi, furnizojnë një sasi të konsiderueshme të jodit. Kjo lëndë ushqyese është e nevojshme për funksionin e duhur të tiroides, gjë që është e rëndësishme për të mbajtur metabolizmin në mënyrë optimale .
Salmon gjithashtu është i ngarkuar me acide yndyrore Omega-3, të cilat janë treguar të ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit, i cili dihet se luan një rol të madh në obezitetin dhe sëmundjen metabolike.

Lexo po ashtu:  Lajm i mirë: Tani mund ta mposhtni diabetin pa hequr dorë nga pastat

4. Perimet Cruciferous

Perimet Cruciferous përfshijnë brokoli, lulelakër, lakër dhe lakër bruksel. Ashtu si perimet e tjera, ato janë të larta në fibra dhe kanë tendencë të jenë jashtëzakonisht të kënaqshme. Për më tepër kanë tendencë të përmbajnë sasi të mirë të proteinave.
Një kombinim i proteinave, fibrave dhe densitetit të ulët të energjisë bën perime cruciferous ushqime të përsosur për të përfshirë në ushqimet tuaja nëse keni nevojë për të humbur peshë. Ata kane gjithashtu shumë kalori, dhe përmbajnë substanca të luftimit të kancerit.

5. Mish viçi dhe gjoksi pule

Studimet tregojnë se mishi i kuq i papërpunuar nuk ngre rrezikun e sëmundjeve të zemrës ose diabetit. Sipas studimeve, mishi i kuq ka vetëm një korrelacion shumë të dobët me kancerin tek meshkujt, dhe asnjë lidhje me grate.E vërteta është se mishi është një ushqim miqësor i humbjes së peshës, sepse është i lartë në proteina.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!