Njerëzit gjykues e kanë për zakon që të bëjnë vlerësime morale negative për të tjerët. Ata e ndërtojnë vetëvlerësimin, duke u krahasur me të tjerët, që mendojnë se kanë status social më të ulët. Mbrojtja më e mirë përballë një tipi të tillë është që të mos i merrni komentet personalisht! Nëse i lejoni t’ju futen në kokë, atëherë po bëni punën e tyre të pistë.

Ja disa përgjigje që mund t’u jepni këtyre tipave.

Oh, harrova, ti je e përsosur!

Ju pëlqen!

Njerëzit që gjykojnë, shpesh herë e gjykojnë veten po aq ashpër sa edhe ju. Ky reagim do u kujtojë që edhe ata kanë të metat e tyre. Flisni me ton të qetë dhe më pas harrojeni këtë situatë.

A bën nxehtë në shtëpinë tënde prej xhami?

Kjo përgjigje do u sjellë në mendje shprehjen: “Ata që jetojnë në shtëpi prej xhami, nuk duhet të hedhin gurë”. Kjo përgjigje do ua dërrmojë sensin e tyre të perfeksionit.

Kam lindur që të jem e mrekullueshme, jo perfekte.

Lexo po ashtu:  Reagon ashpër avokatit të Maradonës trondit Argjentinën: “Ambulanca me vonesë, idiotësi kriminale”

Kjo përgjigje e shkrin me pakëz humor negativitetin e tjetrit apo tjetrës. Tregon se e kuptoni që nuk jeni përherë të përsosur, dhe se mund të bëni gabime si kushdo tjetër. Gjithashtu i kujtoni atyre se pavarësisht kësaj, jeni fantastike.

A do të shtosh diçka tjetër, që është kritike apo negative, si zakonisht?

Kjo përgjigje i vë në dukje personit gjykues se e kanë për zakon që të fokusohen tek të metat e të tjerëve. Kur përdorni këtë përgjigje, me siguri do i ndalni.

A e di ti që ka edhe pikëpamje të tjera?

Përdoreni këtë përgjigje me tipat gjykues që përpiqen të imponojnë mendimin e tyre. Kështu po e ftoni të kuptojë se pikëpamjet e tyre mund të mos jenë të vërteta për të tjerët.

Nëse mendoni se vlejti, ndajeni këtë artikull me miqtë

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!