Ndryshime të vogla në stilin e jetesës, të mbajtura rregullisht përgjatë moshës së mesme, janë në gjendje të rrisin numrin e viteve të jetuara pa sëmundje kronike dhe të ndikojnë tek jetëgjatësia.

Ndryshimet më të rëndësishme që mund të bëni janë:

Ngrënia e një diete të shëndetshme.
Aktiviteti i rregullt fizik.
Mos teprimi me alkoolin.
Heqja dorë nga duhanpirja.
Mbajtja e një peshe të shëndetshme.

Lexo po ashtu:  Shega është helm për tumoret. Ja pse
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!