Shumica prej nesh kanë kërkuar një filxhan çaj të nxehtë me shpresën për të lehtësuar dhimbjen e fytit ose për të shmangur të ftohtin e zakonshëm.

Koncepti i çajit si ilaç nuk është asgjë e re. “Kinezët e kanë përdorur këtë metodë për shekuj me radhë për të reduktuar sëmundjet dhe për të përmirësuar sistemin imunitar,” thotë Paulina Lee, një dietologe e regjistruar me qendër në Hjuston, e cila përdor praktikat mjekësore perëndimore dhe terapitë alternative dhe integruese për të ndihmuar klientët të adresojnë shkaqet kryesore të shqetësimet e tyre shëndetësore.

Si mund të mbështesë çaji shëndetin imunitar?

Ju pëlqen!

Pjesa më e madhe e përfitimeve imune dhe të përgjithshme shëndetësore të çajit janë të lidhura me një grup antioksidantësh të njohur si polifenole. “Një sasi e konsiderueshme e të dhënave epidemiologjike kanë treguar se një dietë e pasur me polifenole është mbrojtëse ndaj kushteve kronike shëndetësore si sëmundjet kardiovaskulare dhe diabeti i tipit 2,” thotë Megan Meyer, PhD, drejtoreshë e lartë e komunikimit shkencor me qendër në Durham, Karolina e Veriut. Hulumtimi i saj i kaluar shqyrtoi efektet e antioksidantëve ushqyes në përgjigjen e sistemit imunitar ndaj gripit.

Dr. Meyer tregon një përmbledhje të botuar në shtator 2017 në Nutrition Bulletin, e cila zbuloi se çajrat janë veçanërisht të pasur me polifenole të njohura si flavonole. Këto kimikate bimore janë treguar se ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut dhe kolesterolit.

Për sa i përket sistemit imunitar, antioksidantët (si flavonolet në çaj) mund të ndihmojnë në mbrojtjen e trupit tuaj kundër radikaleve të lira të krijuara nga ndotja, tymi i cigares dhe rrezet ultravjollcë, sipas Harvard Health. Radikalët e lirë mund të kenë efekte të dëmshme në trup, duke përfshirë një sistem imunitar të dobësuar, sipas një rishikimi të botuarnga ekspertët.

Çajrat bimor gjithashtu mund të forcojnë shëndetin imunitar. “Shumica e çajrave bimorë dihet se kanë cilësi të shëndetit”, thotë Lee.

Çajrat bimorë nuk bëhen nga bima e Camellia-s, por nga barishte të thata, erëza, rrënjë, fara, fruta ose gjethe të bimëve të tjera, sipas Harvard T.H. Chan Shkolla e Shëndetit Publik. Në varësi të përbërjes ushqyese të një bime të caktuar, disa çajra bimorë mund të jenë më të mirë për shëndetin tuaj imunitar se të tjerët.

Dhe nëse shëndeti imunitar është shqetësimi juaj kryesor, ju mund të konsumoni çajrat e mëposhtëm pët të pasur një item imunitar më të fortë:

  1. Çaji jeshil

Çaji jeshil është një burim i pasur i katekinave. “Katekinat janë polifenole që kanë një përfitim të përgjithshëm pozitiv për mirëqenien dhe janë antioksidantë të dukshëm”, thotë Lee.

  1. Shafrani i indisë

Rezulton se shafrani i Indisë, mund të jetë gjithashtu një ndihmë për sistemin imunitar kur e konsumoni si çaj. “Kërkimet tregojnë se shafrani i Indisë mund të ulë inflamacionin dhe se përmban nivele të larta të antioksidantëve, të cilët të dy mbështesin funksionin e përgjithshëm imunitar”, thotë Lee.

Përbërësi kryesor aktiv në shafran i Indisë është kurkumina. Sipas një studimi të botuar në Tetor 2017 në Foods, kurkumina kontrollon enzimat që neutralizojnë radikalet e lira dhe ndihmon në parandalimin e krijimit të radikaleve të lira. Duke pasur parasysh rolin që dëmtimi i radikalëve të lirë mund të luajë në shumë sëmundje, antioksidantët në shafran të Indisë mund ta bëjnë këtë erëz një shtesë të dobishme për dietën tuaj të shëndetit imunitar.

  1. Çaji i zi

Antioksidantët në çajin e zi mund të kenë efekte unike në sistemin imunitar. Një provë klinike e kaluar zbuloi se njerëzit e shëndetshëm (të përcaktuar në këtë rast se nuk kishin sëmundje të rënda) të cilët pinin tre filxhanë çaj të zi në ditë për gjashtë muaj, treguan rritje të aktivitetit imunitar.

  1. Çaji i bardhë

Falë përpunimit minimal, çaji i bardhë është një nga varietetet më të lehta në treg. Ashtu si çaji jeshil, çaji i bardhë ofron nivele të larta të katekinave, sipas një rishikimi të kaluar. Në të vërtetë, hulumtimet e mëparshme sugjerojnë se çaji i bardhë ka përfitime antioksiduese të ngjashme me çajin jeshil, megjithëse potenciali antioksidues i çajit jeshil është akoma më i madh, vëren Lee.

  1. Çaji i xhinxherit

Si një i afërm i ngushtë i shafranit të Indisë, xhinxheri gjithashtu mund të ofrojë përfitime të shëndetit imunitar kur pihet në një filxhan çaj. Sipas një botimi të kaluar, jo vetëm që xhinxheri ofron efekte antioksiduese dhe anti-inflamatore, por gjithashtu mund të trajtojë infeksionet. Xhnxheri përmban komponentë të tjerë antivirale që janë efektive në luftimin e ftohjes së zakonshme.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!