Nëse vuani nga sëmundja Celiac ose keni një ndjeshmëri ndaj glutenit, gjetja e zgjidhjeve të reja dhe kreative të vakteve mund të duket e vështirë. Megjithatë, përgatitja e një vakti me receta pa gluten nuk mund të ishte më e thjeshtë sepse mëposhtë është një përmbledhje e 5 prej tyre:

1.Pulë me perime

Ky kombinim është mjaft i thjeshtë për darkat e javës. Akoma më e lehtë është ideja që mund të përdorni çdo perime që keni në shtëpi.

Ju pëlqen!

2.Lakra e mbushur

Gjethet e lakrës së mbushur janë një element kryesor i shumë kuzhinave mesdhetare dhe një recetë tjetër që mund ta personalizoni lehtësisht për t’iu përshtatur me çdo gjë që keni në figorifer.

3.Tacos pule me mango dhe salcë avokado

Përdorni tortilla misri për këto taco pule dhe nuk do të duhet të shqetësoheni për glutenin.

4.Pica me bazë lulelakre

Ju nuk duhet të qëndroni pa pica vetëm sepse nuk mund të hani bukë që përben gluten. Ka shumë receta për pica që përdorin lulelakrën si bazë dhe rezultatet janë të shijshme.

Lexo po ashtu:  Ju jepet mundësia për të folur, por eprori juaj gjithmonë ju ndërpret fjalën? Ja ku qëndron problemi me ju

5.Lazanja me lulelakër

Ashtu si baza e picës me lulelakra, kjo recetë mbështetet në perimet e bardha të kryqëzuara për “petët” në lazanja.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!