Pse femrat e bukura nuk janë gjithmonë me fat në dashuri?

Mungesa e dashurisë në fëmijëri

Të gjithë fëmijët duhet të jenë të rrethuar nga vëmendja dhe kujdesi, sepse ky është një kriter i rëndësishëm për çdo fëmijë. Mungesa e dashurisë prindërore mund të çojë në atë që vajza të fillojë ta shpikë me cilindo partner që takon. Vetmia e fëmijërisë së një gruaje të rritur ka një efekt të fortë në marrëdhëniet e ardhshme me një burrë. Shumë shpesh, ajo përballet me vogëlsinë e njeriut, e mbetur vetëm me veten.

Ju pëlqen!

Frika nga të qenit vetëm

Zakonisht frymëzohet nga prindërit dhe gjyshërit kur i thonë një vajze të rritur: “Merre sa është”. Krijohet një iluzion që mund të mos jetë. Prandaj, vajzat me nxitim martohen, pa menduar për pasojat.

Shembull i të tjerëve

“Bëhu si gjithë të tjerët!” Kjo është një tjetër arsye pse një grua përballet me fat të keq në dashurinë e saj. Shikojnë vajzat fqinje, shoqet e shkollës, duke i imituar në çdo gjë. Duke e krahasuar veten me të tjerët, një grua nuk mund të bëhet vërtet e lumtur.

Stereotipe të imponuara

Ato formohen edhe në fëmijëri, kur vajza rritet me filma vizatimorë dhe përralla për Hirushen, e cila me siguri do të gjejë princin e saj të shumëpritur. Por në jetë ndodh e kundërta, sepse nuk ka meshkuj idealë dhe femra vazhdon të presë dhe të kërkojë “princin” e saj, i cili sigurisht duhet të përmirësojë situatën e saj. Fantazitë boshe çojnë në faktin se gruaja e re bie në një atmosferë fati të keq me burrat dhe bashkëshortët.

Shembull i babait ose njerkut

Është e rëndësishme që një vajzë të ketë një shembull të një burri, pasi është ai që do të formojë tek ajo imazhin e së ardhmes së saj të zgjedhur. Nëse babai ka cilësi tiranike, atëherë ajo do të lidhet me një njeri despotik. Nëse babai është i sjellshëm dhe i dashur, i dashuri i saj i ardhshëm do të priret të ketë të njëjtat tipare të karakterit.

Natyrisht, asnjë e re nuk është e imunizuar nga takimi me dikë të padenjë për të. Por arsyet e mësipërme do ta ndihmojnë një grua të kuptojë pse është e pafat në dashuri.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!