Fëmijët janë një bekim, por ka raste kur ata vërtetë i ngacmojnë nervat tuaja, veçanërisht kur ata veprojnë si të pasjellshëm. Emma Jenner, ylli i Take Home Nanny, sigurisht e di se si mund të jenë fëmijët, duke pasur parasysh që ajo ka siguruar jetesën duke u kujdesur për ta. Sipas Jenner, nuk është vetëm imagjinare – fëmijët modernë me të vërtetë janë më pak të sjellshëm se brezat e mëparshëm, dhe ka 5 arsye pse mund të jetë kështu.

Ne duam t’i ndihmojmë prindërit të kuptojnë më mirë fëmijët e tyre, kështu që po ndajmë idetë e Jenner me ju.

1. Mungesa e komunitetit të duhur

Prindërit modernë përpiqen shumë të jenë të pavarur kur bëhet fjalë për rritjen e fëmijëve të tyre dhe mendojnë se njerëzit e tjerë që përpiqen të ndihmojnë po i tejkalojnë kufijtë e tyre, edhe nëse janë gjyshërit e fëmijëve të tyre. Në të kundërt, gjeneratat e vjetra e dinin që një komunitet duhej të përfshihej në jetën e një fëmije. Kjo i mëson fëmijët të kenë respekt për të rriturit e tjerë në jetën e tyre.
Përndryshe, ata rriten duke menduar se nuk duhet të kenë ndonjë lidhje emocionale me njerëzit e tjerë të komunitetit.

Lexo po ashtu:  Nëse partneri i përket njërës prej këtyre shenjave, jeni me fat

2. Ne jemi bërë shumë tolerues

Ju pëlqen!

Shpesh, kur fëmijët sillen keq, ne e tolerojmë sepse mund të jenë shumë të vegjël për të kuptuar veprimet e tyre. Ndjehemi sikur fëmijët janë naivë dhe të pafajshëm. Fëmijët janë nxënës të shpejtë, kështu që është e rëndësishme që ne të korrigjojmë sjelljen e keqe mjaft shpejt, në mënyrë që ata të kuptojnë se zakone të caktuara janë të gabuara.

3. Prindërit u bien gjërave për shkurt

Vite më parë, fëmijët kishin fat që të lejoheshin të dëgjonin radion në udhëtime me makinë dhe duhej të zgjoheshin herët në mëngjes të Shtunën për të parë karikaturat. Në ditët e sotme, fëmijët kanë tablet, iPad dhe më shumë, dhe mund të shijojnë muzikën e tyre të preferuar, filma dhe shfaqje televizive pa pritur shumë gjatë.

Problemi me një lehtësi të tillë është se me gjithë këtë argëtim, prindërit nuk kanë nevojë të bashkëveprojnë me fëmijët e tyre aq sa e kanë bërë më parë. Fëmijët duhet të zhvillojnë një marrëdhënie njerëzore dhe nuk mund të rrezikojnë të bëhen shumë të pavarur në një moshë të re.

Lexo po ashtu:  Të flini ne një krevat me fëmijët nuk është më një gabim; studimet tregojnë përfitimet që do të keni

4. Prindërit ndjeheni emocionalisht si njerëz negativë

Prindërit modernë kanë mësuar t’u japin fëmijëve të tyre më shumë hapësirë dhe të vlerësojnë mendimet e tyre. Ndërsa kjo nuk është një gjë e keqe në vetvete, mund të teprohet. Fëmijët duhet të kënaqen me mënyrat që respektojnë faktin që ata nuk do të jenë fëmijë përgjithmonë. Kur u jepni atyre më shumë privilegje, sigurohuni që ajo të vijë me më shumë përgjegjësi. Nëse ata janë të përfshirë në aktivitete jashtëshkollore, njoftojini se disa aspekte të saj, si përgatitja, u takon atyre ta bëjnë.

5. Fëmijët marrin shumë kohë nga oraret e prindërve të tyre

Fëmijët supozohet të jenë qendra e jetës së prindërve të tyre, por prindërit gjithashtu kanë nevojë për kohë për veten e tyre. Jo vetëm që është e shëndetshme për prindërit, por edhe fëmijët duhet të kuptojnë se prindërit kanë nevojë për të qetësuar zhvillimin e tyre moral.

Prindërit duhet të sqarojnë se nuk ekzistojnë vetëm për fëmijët e tyre dhe fëmijët do të mësojnë se të gjithë duhet të trajtohen me kujdes dhe respekt.

Lexo po ashtu:  Karakteristikat e prindërve që kanë fëmijë të suksesshëm
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!