Duke qenë një sipërmarrës i pavarur, ky pozicion vjen me shumë sfida, dhe të merresh me klientë më pak se të këndshëm është një prej tyre. Sidoqoftë, ekziston një ndryshim serioz midis vënies në pyetje të bezdisshme të dikujt dhe largimit duke mos ju paguar.

Për fat të mirë, në situatat kur të ardhurat tuaja po kërcënohen, ka veprime që mund të ndërmerrni për ti bërë të paguajnë klientët kokëfortë.

Në rast se, përkundër një kontrate të qartë, një klient ka vendosur që ata nuk duhet të paguajnë për punën tuaj, ju keni disa mundësi kur bëhet fjalë për atë se si të përgjigjeni. Ne kemi diskutuar katër të përshtatshme më poshtë.

  1. Komunikoni me Klientin tuaj për të përjashtuar gabimet e thjeshta
Ju pëlqen!

Para se të bëni diçka drastike, mund të dëshironi të siguroheni që një keqkuptim ose një aksident tjetër nuk ka shkaktuar një pagesë të humbur. Do të thotë që nuk dëshironi të digjni ura nëse nuk keni nevojë.

Nëse një klient humbet datën e caktuar të një pagese, kontaktoni dhe kujtojini me mirësjellje për këtë. Ata mund ta kenë marrë datën gabim ose thjesht kanë harruar të dërgojnë paratë tuaja. Në këto raste ju mund të keni të drejtë të kërkoni një tarifë të vonuar, në varësi të kontratës që keni caktuar.

Në raste të tjera, pagesa e humbur mund të jetë për shkak të një gabimi teknik ose një çështje tjetër jo fajit të klientit. Mund të përfitoni nga dhënia e një butësie të vogël këtu. Dhënia e një shansi tjetër të klientit për të korrigjuar problemin është një shfaqje e mirëbesimit dhe mund të çojë në një rishikim, rekomandim ose biznes të mëtejshëm.

  1. Ndaloni punën për Projektin

Fatkeqësisht, ndonjëherë klientët mbajnë para me qëllim. Nëse jeni duke punuar në pagesa të “piketa” dhe e fundit nuk ka arritur t’ju arrijë pas një kujtese, mund t’ju duhet të ulni mjetet dhe të ndaloni së punuari në projekt.

Me pak fjalë, duke vazhduar të punoni kur nuk paguheni, thjesht i thoni klientit se mund të jenë në gjendje të marrin liritë, siç nuk janë duke ju paguar.

Në të kundërt, nëse nuk ka përparim në uebfaqen e tyre ose projekte të tjera, klienti juaj mund të ndjehet më i prirur të paguajë. Pasi të kuptojnë se nuk do të fitojnë asgjë duke refuzuar t’ju japin atë që ju dëshironi, ata mund t’i dorëzojnë paratë tuaja.

Më e rëndësishmja, ju nuk duhet të vendosni kohën dhe energjinë tuaj në një projekt që nuk po paguan. Sidomos nëse po heq aftësinë tuaj për të punuar në projekte të tjera me pagesë, të punosh në thelb falas është një veprim i dëmshëm.

  1. Disaktivizoni ose ndaloni produktin final

Nëse e keni përfunduar projektin, padyshim se nuk mund të ndaloni së punuari për të. Sidoqoftë, ju mund të jeni në gjendje ta parandaloni klientin tuaj të marrë duart e tij derisa të jeni paguar.

Është një veprim i zgjuar për të siguruar që ju të keni qasje në projektet e klientit derisa tarifat tuaja të paguhen plotësisht. Nëse klienti atëherë përpiqet të largohet duke mos ju paguar për punën tuaj, ju mund t’i mohoni atyre hyrjen në vetë projektin.

Ndërsa mund të duket e imët, është vetëm e drejtë – sipas kontratës suaj, ju do të siguroni produktin e gatshëm në këmbim të një shume të caktuar parash. Nëse nuk merrni kontrollin tuaj të pagave, klienti nuk duhet të marrë faqen e internetit ose aplikacionin e tyre.

  1. Merrni veprim juridik si një zgjidhje e fundit

Juristët mund të jenë të shtrenjtë. Vetëm për këtë arsye, ju dhe klienti juaj ndoshta dëshironi të shmangni gjyqin për projektin tuaj. Sidoqoftë, mund të ketë raste të caktuara kur asnjë nga strategjitë e tjera në dispozicion nuk ndihmon në zgjidhjen e situatës.

Si e tillë, marrja e veprimeve juridike duhet të jetë konsideratë. Edhe një herë, duke i lënë klientët të largohen duke mos paguar për shërbimet tuaja, krijon një precedent, dhe ju nuk dëshironi të paraqiteni veten si dikush që është i lehtë për të përfituar.

Hapi juaj i parë duhet të jetë t’i referoheni Klauzolës së Zgjidhjes së Mosmarrëveshjeve në kontratën tuaj. Merrni hapat që keni përshkruar së pari. Kjo mund të përfshijë një proces të quajtur ‘arbitrazhi‘ ku sjellin palë të jashtme për të vlerësuar situatën.

Nëse kjo nuk funksionon, ju mund të gjeni veten në rrugën tuaj në gjykatë për kërkesa të vogla. Sidoqoftë, kjo duhet të jetë zgjidhja juaj e fundit absolute, pasi ka të ngjarë të jetë e kushtueshme, kërkon kohë dhe kullon. Për fat të mirë, shumë mosmarrëveshje rrallë arrijnë në këtë fazë.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!