Duhet ta dini se tradhtia mund të marrë forma të ndryshme. Sigurisht, imazhi më i popullarizuar i tradhtisë është përfshirja në një marrëdhënie seksuale me dikë jashtë marrëdhënies. Por duhet ta dini se tradhtia, pabesia dhe mashtrimi mund të nënkuptojnë shumë gjëra për shumë njerëz të ndryshëm. Ajo që ju e konsideroni të padëmshme dhe të pafajshme mund të jetë vërtet fyese dhe e dëmshme për partnerin tuaj.

Ju mund të supozoni se ajo që po bëni është diçka e mirë, por partneri juaj mund ta shohë atë si një veprim tradhtie. Tradhtia është bërë më e komplikuar për shkak të teknologjisë. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që ne të jemi injorantë në lidhje me të. Ne duhet të bëjmë pjesën tonë në edukimin e vetes në lidhje me çështjen, veçanërisht kur jemi në marrëdhënie të përkushtuara. Ka shumë mënyra në të cilat ne mund të përfshihemi në një formë tradhtie pa e kuptuar as vetë.

Ju tradhtoni partnerin tuaj vetëm për të përfituar veten pa marrë parasysh ndjenjën e partnerit tuaj. Mos harroni se e vetmja gjë që ndan miqtë nga të dashuruarit është tërheqja fizike. Dhe ju jeni fizikisht me pothuajse këdo, kjo tregon se nuk e vlerësoni vërtet dashurinë që partneri juaj po ju jep.

Ju pëlqen!

Por gjithashtu duhet të dini se nuk keni nevojë të jeni fizikisht për të tradhtuar partnerin tuaj. Ka shumë mënyra që ju mund të përfshiheni në tradhti, të cilat nuk ju përfshijnë aspak fizikisht. Këtu janë disa forma tradhtie që nuk kanë asnjë lidhje me të qenit fizik.

Tradhtia emocionale

Punët emocionale janë më të rrezikshmet sepse nuk janë gjithmonë më të dukshmet. Mund të jetë shumë e lehtë të hysh në një lidhje emocionale me dikë, madje pa e kuptuar. Tradhtia emocionale është kur filloni t’i besoni ndjenjat dhe emocionet tuaja dikujt tjetër edhe kur nuk bëni të njëjtën gjë me partnerin tuaj. Partneri juaj duhet të jetë gjithmonë aktiviteti juaj kur bëhet fjalë për t’u shprehur.

Tradhtia Online

Është një botë e re. Mediat sociale po pushtojnë botën. Në këtë pikë, praktikisht të gjithë jetojmë në internet. Kjo është arsyeja pse mund të jetë shumë e lehtë të kesh një lidhje me dikë në internet edhe kur mendon se e gjitha është thjesht rastësore dhe argëtuese. Duhet të dini që vetëm sepse të gjitha flirtet tuaja bëhen në internet nuk do të thotë se nuk mund të konsiderohet tradhti. Është një lloj tradhtie që bëhet në një platformë të re.

Tradhtia romantike

Nga të gjitha format e tradhtisë, kjo është ndoshta më e keqja – përfshirë edhe atë seksuale. Kur partneri juaj ka qenë fizikisht me dikë tjetër, mund të jetë më lehtë të shëroheni kur e dini se nuk ka ndjenja të përfshira. Por kur partneri juaj përfshihet me dikë në një kuptim romantik, atëherë ju e dini që ky është padyshim një lajm i keq. Kjo do të thotë që ka ndjenja të përfshira dhe se disa kanë implikime të këqija në marrëdhënien tuaj

Tradhtia e objektit

Tradhtia e objektit është lloji tradhtie që nuk bëhet me një qenie njerëzore. Është një lloj tradhtie që bëhet me një objekt – ndoshta është një hobi, një punë, një projekt pasioni, një interes, ose çfarëdo tjetër. Është kur filloni të kompromentoni cilësinë e marrëdhënies tuaj dhe kohën që kaloni me partnerin tuaj. Gjithmonë është në rregull që të keni një jetë jashtë marrëdhënies tuaj. Por ju duhet ta bëni atë një pikë për t’i dhënë përparësi marrëdhënies tuaj. Mos harroni se ju kurrë nuk do të jeni në gjendje të krijoni diçka që do të funksionojë nëse nuk i kushtoni kohë asaj.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!