4 arsye të forta përse duhet të konsumoni më shpesh presh

 1. Preshi bën pjesë në familjen e qepëve dhe hudhrave, dhe përmban me shumicë përbërës sulfurik, të cilët rrisin ndjeshëm aftësitë detoksifikuese të mëlçisë, ndërkohë që neutralizojnë radikalet e lira. Këto të fundit janë ndër nismëtarët kryesorë të aktivitetit kancerogjen në indet dhe organet e njeriut.
 2. Preshi përmban një antioksidues, i cili quhet kaempferol, dhe mbron arteriet nga dëmtimet e rrezikshme.
 3. Përmbajtja e lartë në antioksidues bën preshin një ushqim mbrojtës kundër diabetit, inflamacionit, artritit, obezitetit dhe alergjive të sistemit të frymëmarrjes.
 4. Edhe pse njësoj i dobishëm dhe ushqyeshëm si qepa dhe hudhrat, preshi nuk lë aroma të forta pas konsumit, dhe nuk djeg aq shumë. Për këtë është një ushqim ideal edhe për fëmijët e vegjël.

Supë me presh, patate dhe limon

Për 6 racione:

 • 1kg presh
 • 450gr patate
 • 2 thelpinj të vegjël hudhër
 • ½ lugë caji curry*
 • 1 tufë kopër
 • lëkurën e ½ limoni
 • ½ limoni te shtrydhur
 • pak kripë, pak piper
 • Pak vaj ulliri ekstra të virgjër
 • 150gr lëng pule
 • 6 gota ujë
Ju pëlqen!

Përgatitja

 • Kaverdisni hudhrën me preshin dhe pak vaj ulliri ne zjarr mesatar, për pak minuta. Shtoni curry-n.
 • Shtoni lëngun e pulës, ujin dhe patatet.
 • I lini të ziejnë në zjarr të avashtë. Diku nga mesi i shtoni lëngun e limonit dhe lëkurat e limonit. Afër fundit shtoni edhe koperin.
 • Provoni për kripë, piper.
 • Pasi të jenë zbutur patatet, e kaloni të gjithë përbërjen në frulator dhe i ktheni sërish në tenxhere për një vale të fundit.
 • Duhet të behet kremoze.

Një supe ideale edhe për fëmije të vegjël, pasi preshi është një perime e pasur në hekur, vitaminë B6, acid folik, dhe vitaminë A.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike! FOTO: No copyright infringement is intended.