Zakonet e mira të të ushqyerit dhe një mënyrë jetese e shëndetshme në përgjithësi janë thelbësore për të shmangur sheqerin e tepërt në gjak.

Rritjet e sheqerit në gjak dhe stresi pankreatik janë një nga shkaqet e rezistencës ndaj insulinës dhe zhvillimit të diabetit. Kjo nga ana tjetër çon në një rrezik të shtuar të sëmundjeve të tjera komplekse si sindroma metabolike ose disa lloje kanceri. Prandaj, është e rëndësishme të kujdeseni për dietën tuaj në mënyrë që të shmangni nivelet e larta të glukozës në gjak. Ka një sërë ushqimesh që mund të hamë për të siguruar shëndetin e pankreasit dhe të tjera që mund t’i konsumojmë për të kufizuar përthithjen e sheqerit në zorrë dhe nivelet maksimale të glukozës.

Ushqimet që rregullojnë nivelin e sheqerit në gjak janë:

Ju pëlqen!

Bollgur, përmban një sasi të mirë fibrash (beta-glukane) që reduktojnë sekretimin e insulinës, në periudha të shkurtra kohore. Përveç kësaj, është gjithashtu i pasur me proteina, vitamina dhe minerale. Megjithatë, shumica e drithërave janë të dobishme për kontrollin e sheqerit në gjak. Është gjithmonë e preferueshme të konsumohet ky lloj ushqimi në krahasim me ushqimet ultra të përpunuara të pasura me sheqerna të thjeshta.

Lexo po ashtu:  Cilat janë ushqimet që ndihmojnë personat me anemi për një përthithje maksimale të hekurit?

Bishtajoret

Bishtajoret kanë shumë karbohidrate, por edhe një sasi të lartë fibrash. Ato sigurojnë gjithashtu vitamina, minerale dhe proteina të nevojshme për funksionimin e duhur të organeve vitale.

Kos

Jogurtet janë ushqime të pasura me probiotikë, mikroorganizma të gjallë që përmirësojnë traktin intestinal, duke përmirësuar funksionalitetin e tij. Ekzistenca e një mikrobiote të dobishme ndihmon në rregullimin e përthithjes dhe niveleve të glukozës në gjak, duke parandaluar shfaqjen e sëmundjeve komplekse si diabeti. Përveç kësaj, flora e zorrëve është lidhur me proceset depresive ose ankthi. Kështu, ruajtja e një mikroflore të shëndetshme është e dobishme për të parandaluar çrregullimet që lidhen me shëndetin mendor dhe disponimin.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!