Të gjithë i dimë shenjat e zakonshme të atakut kardiak tek meshkujt:

Shtrëngim në kraharor dhe një dhimbje djegëse që kalon për në krahun e majtë. Por për femrat ka dhe shenja shtesë, që shumë gra ose nuk i lidhin me atakun kardiak ose i injorojnë plotësisht.

Ja tre shenja që gratë duhet t’i kenë parasysh:

  1. Dhimbje shpine
Ju pëlqen!

Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, gratë mund të përjetojnë dhimbje të parregullta në shpinën e tyre kur ato p  kalojnë një atak kardiak. Kjo dhimbje mund të tregojë që ka stress në muskulin e zemrës.

  1. Dhimbje nofulle

Mjekët thonë se se shumë paciente femra kanë dhimbje nofulle përpara se të përjetojnë një atak kardiak. Pas ekzaminimeve tek dentistët nuk u zbulua asnjë problem me dhëmbët apo nofullën e tyre. Dhimbja vazhdon deri kur pacientja kalon atakun kardiak.

  1. Përzierje dhe të vjella

Gratë mund të përjetojnë simptoma të ngjashme me ato të gripit disa javë përpara një ataku kardiak.

Nëse përjetoni ndonjë nga këto simptoma, ekspertët thonë se duhet të drejtoheni menjëherë për në urgjencë dhe duhet t’i besoni intuitës suaj.

Lexo po ashtu:  Mos e vlerëso asnjëherë një libër nga kopertina. Historia e dhimbshme e “gruas më të shëmtuar në botë”

Intuita është shumë e rëndësishme kur vjen puna tek ataku kardiak. Asnjëherë mos e injoroni atë. 90% e pacienteve femra që sapo kanë kaluar një atak kardiak, tregojnë se e dini se kishin një ndjenjë se kishin një problem me zemrën.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!