Në këto zona ekziston një fenomen gjithnjë e më i shpeshtë, që të vazhdojë të mbajë trurin dhe psikikën në lëvizje të vazhdueshme, duke arritur në momentin e pushimit me një dozë adrenaline ende të lartë dhe duke minuar atë përfitim që gjumi duhet të sjellë për të na rimbushur me bateri dhe të relaksoni sistemin tuaj nervor.

Nuk duhet të harrojmë se truri ynë është një muskul dhe si i tillë, pas orë dhe orë të tëra pune të vazhdueshme, ai tenton të mbarojë, duke kërkuar pushim, por, mbi të gjitha, relaksim. Kjo është pika themelore për të reflektuar. Marrja në shtrat e shqetësimeve, mendimeve, problemeve nuk ju lejon të përfitoni nga ato orë që duhet të jenë thelbësore për shërim.

Pra, si mund të arrini një gjendje që ju lejon të flini në mënyrë paqësore?

Ju pëlqen!

Disa këshilla të dobishme ofrohen nga Dr. Rachel Salas, nga Universiteti Hopkins, psikolog dhe ekspert terapeut në këto dinamika. Le të shohim së bashku disa këshilla për të qenë në gjendje të flemë si engjëjt e vegjël, duke mësuar të parandalojmë ankthin e natës.

E para ka të bëjë me një metodë që mund të krijoni një rutinë mbrëmje para se të shkoni në shtrat.
Duke pasur praktika rutinore mund të ndihmojë në zbutjen e ankthit. Përsëritja e disa gjesteve dhe veprimeve krijon një ndjenjë rehatie, të aftë për të ulur tensionet. Zakoni i dëgjimit të muzikës relaksuese të shoqëruar nga një çaj bimor prodhon një gjendje relaksimi dhe ndihmon për të shkarkuar dhe izoluar mendimet e shumta që na kanë shoqëruar deri në atë moment.

Një tjetër efekt i dobishëm, sidomos nëse mendimet dhe ndjenjat negative tentojnë të përsëriten është mbajtja një ditari të përditshëm
Zakoni i shpenzimit të dhjetë minutave kohë për të pasqyruar dhe shkruar atë që keni bërë, duke treguar se si trajtimi i situatave të caktuara jep përfitime, heq stresin, krijon kushtet që të nesërmen të vazhdoni rrugën e marrë me efektivitet edhe më të madh.

E fundit nuk duhet marrë me të qeshur, shpenzoni disa minuta për të bërë flluska sapuni!

Metoda, e eksperimentuar nga Dr. Rachel ka për qëllim të lehtësohet psikologjikisht personi, duke e bërë atë të bëjë një ushtrim themelor, atë të frymëmarrjes. Frymëmarrja e thellë jo vetëm që do të prodhojë shumë flluska, por do të lehtësojë relaksimin dhe shtrirjen e funksioneve të lidhura me frymëmarrjen tipike të teknikave të relaksimit dhe meditimit.

Një rekomandim përfundimtar është të fikni çdo telefon ose pajisje që në një farë mënyre mund të shmangë relaksimin e plotë dhe të stimulojë vëmendjen, duke anuluar marrjen e përfitimeve nga ajo që është bërë më parë. /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!