Duke i thënë vetes gjëra të tilla si: “Unë nuk mendoj se do ta mbyllë kurrë këtë marrëveshje” ose “do të jem në siklet para të gjithëve”, mund t’ju bëjë të përjetoni një përmbytje emocionesh, duke filluar nga trishtimi në një errësirë totale emocionale, por jo vetëm. Nëse nuk jeni të kujdesshëm, këto emocione mund të ndikojnë në performancën tuaj dhe përfundimisht ta ktheni dyshimin tuaj në një profeci vetë-përmbushëse.

Nëse po dyshoni se jeni të denjë për më shumë para, mund të pengoheni me fjalët tuaja ndërsa kërkoni një rritje rroge përpara eprorëve tuaj. Ju mund të sinjalizoni pa dashje shefin që ju në të vërtetë nuk besoni se keni aq vlera sa të meritoni një pagë më të lartë.

Këtu janë tri gënjeshtra të mëdha që ia themi vetes shpesh:

Ju pëlqen!

1. Gjithkush ndihet i sigurt në vetvete

Kur jeni gati të jepni një prezantim, të shkoni deri në vijën e fillimit ose të reklamoni një produkt të ri, është e lehtë të supozoni se jeni i vetmi që lufton pasigurinë. Në fund të fundit, njerëzit rreth jush mund të duken sikur i kanë të gjitha së bashku në pjesën e jashtme. Por, e vërteta është, të gjithë njerëzit e shëndoshë përjetojnë dyshime. Njerëzit rreth jush gjithashtu po pyesin nëse janë tërheqës mjaftueshëm, mjaft të zgjuar, ose mjaft të mirë për të arritur sukses edhe pse mund të duken të sigurt në pjesën e jashtme. Mos lejoni që dyshimi juaj i vetëkuptimit t’ju bindë se ju nuk i përkisni ose jeni i papërgatitur.

Lexo po ashtu:  Gomari dhe fshatari

2. Brenga juaj po përpiqet t’ju tregojë se kjo është një ide e keqe

Kur dyshoni, mund të jeni tunduar të mendoni: “Kjo është intuita ime që më thotë se nuk duhet ta bëj këtë”. Por, vetë dyshimi do t’ju flasë për të bërë diçka jashtë zonës suaj të rehatisë. Kur ju merrni një rrezik, madje edhe një llogari, nuk ka asnjë garanci që do të keni sukses. Kjo nuk do të thotë që duhet të lejosh që frika dhe pasiguria të të ndalojnë ty! Zëri i bezdisshëm në kokën tuaj duke u përpjekur të bindë që të heqësh dorë do të përpiqet të bindë se është instinkti juaj që ju thotë të ndaleni.

3. Dyshimi është provë që duhet të ecni përpara

Vetëm për shkak se ju mendoni, “Unë do të bie në bela me këtë gjë” nuk do të thotë që ju nuk mund të keni sukses ose që nuk duhet të përpiqeni. Në fakt, një dyshim i vogël është i mirë për ju.

Lexo po ashtu:  U zhduk para 5 vjetësh, vogëlushi shqiptar gjendet në kampin sirian

Studimet tregojnë se aleatët më të mirë të elitës mund të përdorin vetë dyshimin në avantazhin e tyre. Në mënyrë të ngjashme, studentët që përjetojnë një dyshim të vogël vetjak kanë tendencë për të pasur më shumë rezultate në provime sesa studentët që ndjehen të sigurtë se do të bëjnë mirë gjithçka. Kujtoji vetes që mund të përdorësh dyshimin për të ushqyer performancën tënde. Disa nerva mund t’ju ndihmojnë të provoni më shumë, të studioni më gjatë ose të fokusoheni më mirë.

4. Përgjigjuni me vetëbesim të shëndetshëm

Truri juaj do të përpiqet t’ju bindë se ju nuk mund të keni sukses sepse nuk doni që ju të dilni jashtë zonës tuaj të rehatisë. Nëse e dëgjoni atë zë që tregon se nuk jeni mjaft të kënaqur, kurrë nuk do të arrini potencialin tuaj më të madh.

Ju nuk duhet të heqni qafe të gjitha dyshimet tuaja për të pasur sukses. Ju vetëm duhet të ndaloni të besoni gënjeshtrat që vetë-dyshimi juaj përpiqet t’ju tregojë. Duke iu përgjigjur vetë dyshimit me një dialog të brendshëm më të shëndetshëm ju do të do ndihmoni të zhvilloni fuqinë mendore që ju duhet për të arritur kulmin tuaj.

Lexo po ashtu:  Preferoni këtë ngjyrë? Ja çfarë do të thotë për ju
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!