Një forcë policore gjermane ka pezulluar 29 oficerë pasi ata kanë ndarë fotografi të Adolf Hitlerit, pasi ata kanë ndarë fotografi të Adolf Hitlerit dhe imazhe të doktoruara të refugjatëve në dhomat e gazit, zyrtarët kanë konfirmuar.

Grupi i oficerëve, i cili përfshinte burra dhe gra, akuzohet gjithashtu për përdorimin e dhomave të djathta ekstreme të bisedave ku vendoseshin simbole të tjera naziste.

Ata janë nga shteti i Nordrhein-Westfalen (NRW), në perëndim të Gjermanisë dhe rrezikojnë të humbin punën e tyre në pritje të një hetimi.

Ju pëlqen!

“Ky lajm ka goditur policinë në thelbin e saj. Është një turp për policinë e NRË,” tha të mërkurën ministri i brendshëm i shtetit Herbert Reul.

Është e paligjshme të shfaqen simbole naziste në Gjermani, që mund të thotë që disa nga 29 akuzohen për përhapjen e propagandës naziste dhe gjuhës së urrejtjes./Gazeta Metro/

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike! FOTO: No copyright infringement is intended.