epa02729348 Leader of Vetvendosje (Self-determination) opposition party, Albin Kurti (R), stands in front of the Kosovo Police officers during a protest in Pristina, Kosovo, 12 May 2011. Hundreds of protesters clashes with Kosovo Police to protest the visit of Serbian negotiator Borko Stefanovic. Stefanovic arrived in Pristina to discuss EU-mediated talks on improving relations between Serbia and Kosovo. EPA/VALDRIN XHEMAJ
 

29 dhjetor 2017, Albin Kurti para trupit gjykues:

“Dikur, përmes vjedhjes industriale të votave pengohej populli dhe e drejta e tij që të votojë për neve. Tash që nuk mund të ndalet populli më, tash që populli na ka bërë subjektin e parë dhe më të madh në Kuvend e në vend, duan që të na pengojnë të garojmë.

Pra, kur na e pamundësonin fitoren na e lejonin garimin. Tash që s’mund të na e ndalin fitoren, duan të na e pamundësojnë garimin në zgjedhje.
Ky është synimi tjetër i këtij procesi politik, i këtij persekutimi partiak, kundër neve deputetëve të akuzuar.
E ardhmja është në pyetje.”

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.