Një gjykatë spanjolle ka urdhëruar një biznesmen që t’i paguajë ish-bashkëshortes së tij 180,000 £ për 25 vjet punë të papaguar në familje, bazuar në pagën minimale gjatë gjithë martesës së tyre. Burri i Ivana Moral u urdhërua t’i paguante asaj 204,624.86 euro në një marrëveshje divorci që u bë publike sot.

Gjykatësja Laura Ruiz Alaminos, e ulur në një gjykatë në Velez-Malaga në Spanjën jugore, llogariti shifrën bazuar në pagën minimale vjetore gjatë gjithë martesës së çiftit. Çifti i ndarë kanë dy vajza dhe vendimi thotë se Ivana kishte kaluar pothuajse të gjithë kohën e saj duke u kujdesur për familjen e tyre dhe duke punuar si shtëpiake gjatë martesës së tyre.

Nëna e dy fëmijëve, e cila u martua me ish-in e saj në vitin 1995 përpara se të kërkonte divorcin në vitin 2020, ka thënë se është e lumtur me pagesën pas shumë vitesh punë.

Ju pëlqen!

“Është e qartë se ky ishte një rast abuzimi për t’u përjashtuar plotësisht financiarisht (nga ish-burri im) pa më mbetur asgjë pas përfundimit të martesës sime, kështu që unë dhe vajzat e mia mbetëm pa asgjë pas gjithë këtyre viteve që kam kushtuar gjithë kohën, energjinë dhe dashurinë time në familje”, tha ajo.

Lexo po ashtu:  Rrëfimi i një nëne për djalin e saj të birësuar. Do t’ju emocionojë tej mase…

Pas martesës, Ivana iu përkushtua punëve të shtëpisë, kujdesit, pra shtëpisë dhe familjes me gjithçka që ajo përfshin, thuhet në vendimin e gjykatës. Siç raportohet, çifti kishte nënshkruar një marrëveshje paramartesore në të cilën thuhej se e vetmja gjë që do të ndanin ishte ajo që kishin fituar së bashku, me rezultat që gruaja nuk do të kishte akses në paratë që i shoqi fitoi gjatë rrugës së tyre të përbashkët. Duke folur për mediat spanjolle, Ivana shpjegoi se bashkëshorti i saj nuk donte që ajo të punonte jashtë shtëpisë dhe e lejonte të punonte vetëm në palestrat që zotëronte.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!