Vazhdon puna për rindërtimin e hekurudhës Tiranë-Durrës me degëzim në aeroportin e Rinasit.

Në këtë kantier po vijon puna për të rijetësuar e zhvilluar një sektor të rëndësishëm të transportit, i cili lidh dy prej zonave me fluksin më të lartë të lëvizjes.

Një projekt madhor, pjesë e rrjetit hekurudhor europian, pritet të përfundojë brenda vitit 2024 dhe do të shkurtojë në 12 minuta distancën Tiranë-Rinas dhe në afro 22 minuta kohën e udhëtimit Tiranë-Durrës.

Ju pëlqen!

Vlera e investimit llogaritet 70 milionë euro i ndarë në dy pjesë. 50% janë grante, kurse 50% është kredi me terma të butë e akorduar nga BERZH-i. Ky projekt ka qenë një ndër projektet fitues në kuadër të Samitit të Parisit në vitin 2016. Shpejtësia maksimale e udhëtimit do të jetë rreth 120 km në orë.

Projekti pritet të ndikojë gjithashtu në hapjen e shumë fronteve të reja të punës, si gjatë realizimit të punimeve ndërtimore, ashtu edhe gjatë periudhës së operimit të kësaj linje hekurudhore.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën me 1 Euro!