Të hënën e 22 marsit është caktuar seanca e parë konstituive e legjislaturës së tetë e Kuvendit të Kosovës.

Këtë seancë e ftoi ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani.

Por, para seancës së parë konstituive, duhet të behën përgatitjet teknike e procedurale, që sipas Rregullorës së Punës së Kuvendit, bëhet nga kryesia e Kuvendit e legjislaturës paraprake.

Ju pëlqen!

“E kjo mbledhje shërben vetëm në aspektin teknik, për të caktuar rendin e ditës dhe vendet ku do të ulen deputetët, sipas grupeve përkatëse parlamentare”, thotë Eugen Cakolli, një monitorues i Kuvendit nga organizata jo-qeveritare “KDI”.

“Rendi i ditës gjatë seancës konstituive përfshin formimin e komisioneve të përkohshme për verifikimin e kuorumit dhe mandateve, si dhe zgjedhjen e kryetarit dhe pesë nënkryetarëve të Kuvendit – që vijnë nga radhët e tri grupeve më të mëdha parlamentare LVV, PDK dhe LDK – si dhe dy nga radhët e komuniteteve – 1 serb dhe një nga komunitetet tjera jo-shumicë”, sqaron ai.

Ndërsa, sipas Rregullores së Kuvendit të Kosovës përgatitja e seancës së parë konstituive është përgjegjësi e kryetarit të Kuvendit nga legjislatura paraprake.

Lexo po ashtu:  Joker ‘në krye’ të protestave masive në Kili

“Kryetari dhe Kryesia, jo më pak se pesë ditë para mbajtjes së mbledhjes konstituive të legjislaturës së Kuvendit thërrasin mbledhje të përbashkët me kryetarët e partive, që kanë fituar vende në Kuvend, për ta përgatitur propozimin e rendit të ditës për mbledhjen konstituive të legjislaturës së Kuvendit, për t’i caktuar vendet e deputetëve, përkatësisht të forcave politike në sallë, sipas fuqisë politike që kanë, sipas numrit të deputetëve të secilës forcë politike”, thuhet në nenin 8.2 të Rregullores.

Sipas të njëjës, punimet e seancës së parë deri në zgjedhjen e kryetarit dhe nënkryetarëve, i udhëheq deputeti më i vjetër i zgjedhur dhe ndihmohet nga deputeti më i ri, sipas moshës.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve certifikoi rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të 14 shkurtit të shtunën. Sipas këtyre rezultateve, partia e parë është Lëvizja Vetëvendosje me 58 deputetë e pasuar nga PDK 19, LDK 15, AAK 8 deputetë dhe përfaqësuesit e pakicave me gjithsej 20 ulëse të rezervuara.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!