Shumë shtete amerikane janë emërtuar sipas emrave të indianëve të Amerikës, p.sh. Arizona, Kentucky, Missouri.

Fjala “barbecue” është një fjalë që do të thotë Aravakan “kornizë me shkopinj”.

Në fakt, anglishtja ka huazuar shumë fjalë nga indianët e Amerikës – guacamole, chocolate, chili, poncho.

Ju pëlqen!

Ndonëse nuk ishin nënshtetas, rreth 8,000 indianë amerikanë shërbyen gjatë Luftës së Parë Botërore

Në vitet 1600, pesë fise që kishin qenë dikur armiq u lidhën së bashku për të krijuar Konfederatën e Iroquois

Një këshill i përhershëm vetëm me meshkuj u zgjodh për të marrë vendime. Femrat, megjithatë, u lejuan të dëbonin këshilltarët në çdo kohë

Shqiponja qerose në mburojën amerikane është në fakt një simbol i Konfederatës Iroquois

Fiset Choctau, Cherokee, Creek, Chickasau, dhe Seminole shiheshin si më civilë nga evropianët, sepse ata kishin një sistem të ngjashëm social (fshatrat e planifikuara dhe fermat).

Shtetet e Bashkuara dhe Kanadaja u përpoqën që të çrrënjosnin kulturën e indianëve, si ushtarakisht, edhe përmes asimilimit agresiv.

Indianët e Amerikës përdornin flokë çafkash për të bërë furça.

Lexo po ashtu:  Zizek: Të lumtur përgjithmonë janë vetëm budallenjtë

Gratë e Iroquois pushonin së ngrëni breshka kur ishin shtatzëna, me qëllim që fëmijët e tyre të mos bëheshin të ngathët kur të rriteshin.

Kur një indian vriste buallin e tij të parë, atij i ofrohej gjithmonë pjesa më të mirë, gjuha. POr nga ai pritej që ta ndante me miqtë.

Rreth 22% e 5.2 milionë indianëve të Amerikës në SHBA, jetojnë në rezervate.

Gati 30% e indianëve të Amerikës jetojnë nën nivelin e varfërisë.

Kur Kristofor Kolombi erdhi për herë të parë në Amerikë, atje jetonin 18 milionë indianë.

Në vitin 1900, ky numër kishte rënë në rreth 350.000.

Janë 566 fise të njohura në nivel federal.

Disa historianë besojnë se amerikanët kanë banuar Amerikat për 30.000 vitet e fundit.

Ju tashmë dini për lidhjen e indianëve të Amerikës në Luftën e Parë Botërore, por në Luftën e Dytë Botërore ata u vunë me të vërtetë në funksion. Gjuha Navajo është një nga gjuhët më të komplikuara në botë dhe Kodi Navajo u përdor nga ushtarët për të dërguar mesazhe në fushën e betejës.

Lexo po ashtu:  “Unë do të vdisja për fe, dashuria është feja ime”

Edhe pse nuk përdoret më, pas luftës së Vietnamit, gjuha Navajo është kodi i vetëm i përdorur në luftë që nuk është thyer.

Sipas shkencëtarëve, gjuhët e indianëve mund të ndahen në 3 grupe të ndryshme, gjë e cila tregon për mundësinë e 3 migrimeve të veçanta në Amerikën e Veriut nga Azia

Shumë qytete të mëdha sot ishin fshatrat e parë të indianëve, si Chicago, Kansas City, Pittsburgh, Detroit.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!