Kemi gjetur një ushtrim që do t’ju ndihmojë të shkundni lodhjen dhe të përmirësoni ndjeshëm gjendjen tuaj për vetëm 20 minuta në ditë.

Ne jemi mësuar ta jetojmë jetën në maksimum dhe të qëndrojmë në lëvizje të vazhdueshme. Kjo është arsyeja pse sot, shumë njerëz i vlerësojnë shumë ushtrimet efektive që nuk kërkojnë shumë përpjekje dhe kohë.

Ngrini këmbët në mënyrë të saktë.

Zgjidhni një pozicion të rehatshëm pranë një muri dhe vendosni një jastëk ose një rul të butë nën pjesën e poshtme të shpinës.

Ju pëlqen!

Ngrini këmbët dhe shtrini ato përgjatë murit. Duart duhet të jenë të relaksuara anash trupit tuaj.

Qëndroni në këtë pozicion për 15-20 minuta.

Është e rëndësishme që rrobat tuaja të mos bllokojnë ose të pengojnë qarkullimin e gjakut. Zgjidhni të vishni rrobat më të rehatshme të lirshme.

Natyrisht, qëndrimi palëvizur në dysheme për 20 minuta nuk tingëllon si ushtrim i rregullt. Është më shumë si yoga ose një teknikë relaksimi. Sidoqoftë, ka shumë përfitime për sistemin e qarkullimit të gjakut.

Kufizimi i vetëm i këtij ushtrimi është një dëmtim kronik i këmbëve ose shpinës. Përveç kësaj, shumë fillestar duket se bëjnë gabime në vijim: duke u shtrirë shumë larg nga një mur ose shumë pranë tij, ose duke vënë një objekt shumë të butë nën qafë.

Lexo po ashtu:  A plakeni më shpejt nga drita e kaltërt e ekranit celular?!

Veprime të tilla mund të çojnë në tensionim të muskujve dhe mund të ndërhyjnë në nivelim të shpinës.

Nëse ju bëni një ushtrimë në baza të rregullta, shumë shpejt do të ndjeni shumë ndryshime të këndshme.

Ndjesia e rëndesës së këmbëve do të zhduket.

Ndjenja e ënjtjes dhe rëndesës në këmbë lidhet me qarkullimin e dobët të gjakut. Ndër arsyet e tjera, kjo mund të shkaktohet nga një mosfunksionim në zemër ose veshkë, peshë e tepërt ose një dietë e pashëndetshme.

Sigurisht, ju duhet të përcaktoni arsyen e ënjtjes dhe ta trajtoni atë. Por ky ushtrim mund të bëhet një shtesë shumë e mirë për trajtimin kryesor pasi ngritja e këmbëve kontribuon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut.

Nuk ka më lodhje kur vishni taka.

Askush nuk mund të kundërshtojë se takat e larta i japin hijeshi një femre. Megjithatë, nëse doni t’i mbani këtë lloj këpucësh gjatë gjithë kohës, kjo mund të dëmtojë shëndetin tuaj.

Gratë shpesh ndihen të lodhura kur vishen me taka të larta për shkak të shpërndarjes së dobët të peshës trupore që shkaktojnë. Pas një dite të gjatë në stilettos, do të ishte mirë të ngrini këmbët për njëfarë kohe. Kur të shkoni në shtëpi, hiqni këpucët, ngrini këmbët dhe qetësohuni.

Lexo po ashtu:  5 probleme shëndetësore që ju pengojnë rënien nga pesha

Këmbët tona lodhen me të vërtetë në fund të ditës. Ju duhet t’u jepni pak pushim duke ndryshuar pozicionin e trupit tuaj dhe duke përmirësuar kanalin venoz. Përveç këtij ushtrimi, ju gjithashtu mund të masazhoni pak këmbët dhe të bëni një dush të ngrohtë.

Tretja juaj do të përmirësohet.

Shtrirja e këmbëve përmirëson punën e stomakut tuaj. Furnizimi me gjak në organet e brendshme përmirësohet nëpërmjet kullimit të gjakut nga këmbët. Në të njëjtën kohë, rritja e qarkullimit të gjakut përmirëson punën e sistemit të tretjes.

Nëse e bëni këtë stërvitje rregullisht, shumica e ushqyesve që konsumoni do të absorbohen shpejt.

Sistemi juaj nervor nuk do të stresohet.

Në këtë pozicion, ju do të jeni më të relaksuar dhe pastaj do të thithni më shumë ajër. Indet e trupit marrin më shumë oksigjen dhe qarkullimi i gjakut përmirësohet, duke furnizuar të gjitha organet e brendshme me lëndë ushqyese.

Kjo është e dobishme për sistemin nervor dhe zvogëlon tensionin e muskujve rreth temthave, qafës dhe stomakut.

Lexo po ashtu:  Njerëzit po shërohen nga koronavirusi!

Cilësia e gjumit do të përmirësohet.

Një nga arsyet e pagjumësisë është një ndjenjë e parehatie në këmbë (djegie, ose ënjtje). Ngritjet e rregullta të këmbëve do t’ju ndihmojnë të hiqni qafe këto simptoma.

Për më tepër, truri do të marrë më shumë oksigjen përmes frymëmarrjes së duhur dhe qarkullimit të përmirësuar të gjakut. Gjumi juaj do të bëhet më i thellë dhe më i mirë.

Qëndrimi në këtë pozicion është i ngjashëm me meditimin, që do të thotë që një person nuk shpërqendrohet nga probleme të vogla, duke e mbajtur trupin dhe mendjen në paqe.

A jeni gati për ta bërë këtë sonte? Ndani mendimin tuaj me ne në koment.

/MekuliPress.com/Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!