Të jesh prind është një detyrë e bukur dhe angazhuese. Nuk ka shkollë apo provime për të përballuar këtë sfidë, dhe të gjithë e jetojnë atë në bazë të vlerave të veta dhe asaj që kanë marrë nga familja e tyre kur kanë qenë të rinj.

Kështu ndodh që të mbajmë mend fjalët, frazat, rekomandimet. Ata që prindëritna kanë thënë si bazë për ndërtimin e së ardhmes.

Mësime që, sapo mësohen, bëhen bagazhe për të përballuar udhëtimin e jetës.

Ju pëlqen!

Eshtë e drejtë atëherë të përpiqemi të mbajmë mend ato fraza që formuan gjurmën në të cilën u rritëm dhe të cilat, nga ana tjetër, ua dorëzojmë fëmijëve tanë.

20 frazat që prindërit ua lënë trashëgim fëmijëve të tyre.

1- “Gjithmonë dëgjoni zemrën dhe intuitën tuaj, pastaj të gjithë të tjerët”.

2- “Pajtohuni me gabimet tuaja. Kështu mësoni se si të rriteni”.

3- “Kërkoni ndihmë kur keni vështirësi. Askush nuk vjen vetë”.

4- “Veproni me të tjerët ashtu siç dëshironi që ata të veprojnë me ju”.

Lexo po ashtu:  Lumturi është kur…”. Bën mirë ta lexosh këtë material…

5- “Nëse nuk besoni në veten tuaj, askush tjetër nuk do ta bëjë. Ju jeni gjëja më e çmuar që keni”.

6- “Ngjyra e qiellit nuk ka rëndësi. Ajo që e bën ditën të bukur je ti”.

7- “Shtrëngojani dorën të sigurt dhe mësoni të shikoni në sy ata që doni”.

8- “Mos lejo që dikush të të thotë se nuk mund ta bësh diçka. Puno shumë, puno shumë dhe do të jesh i suksesshëm”.

9- “Kurrë nuk ke për të patur një shans të dytë për të bërë një përshtypje të parë, të mirë”.

10- “Mëso të prezantohesh me dikë, thjesht me një buzëqeshje, duke thënë: “Mua më quajnë….. I kënaqur që ju takoj”.

11- “Trajtoji të gjithë në të njëjtën mënyrë. Asnjëherë mos bëni ndonjë dallim. Të gjithë meritojmë të trajtohemi me vëmendje”.

12- “Asnjëherë mos e ngatërro pasurinë me suksesin”.

13- “Asnjëherë mos e humb sensin e humorit dhe mëso të qeshësh me të metat e tua”.

Lexo po ashtu:  Arsyet pse duhet t’u lexoni fëmijëve

14- “Dëgjo dy herë dhe fol një herë. Kjo është arsyeja pse Zoti na ka dhënë dy veshë dhe një gojë”.

15- “Nëse nuk do të mërzitesh, mos i vër vetes objektiva të pamundura”.

16- “Kur të ndjehesh i mundur, merr kohë për të reflektuar. Gjithmonë ka një anë pozitive”.

17- “Edhe nëse keni një pozicion të mirë në punë, mësoji fëmijëve të nxjerrin vetë paratë për një pjesë të studimeve të tyre”.

18- “Mos e hidh poshtë një ide të mirë për shkak se nuk të pëlqen kush e thotë. Mëso edhe nga ata njerëz”.

19- “Mos prit që të tjerët të marrin me mend atë që dëshiron. Shprehu qartë”.

20- “Mos harro se dashuria e madhe dhe sfida e madhe përfshijnë një rrezik të madh; dhe kush nuk ndërmerr rreziqe, nuk fiton”.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!