Se dikur në Ballkan shqiptarët kanë jetuar mjerueshëm dhe janë shtypur prej regjimit jugosllav dhe shpesh veçmas serb, e tregon edhe historia dhe dokumentet.

Në këtë fotografi në Beogradin e vitit 1953, shihet qartë gjendja e mjerushme e veshjes së Dardan-it, veshjes shqiptare dhe dinjitetit shqiptar.

Shumë shqiptarë me gjak kuq e zi, gjatë kësaj periudhe për shkak të izolimit të Dardanisë dhe gjithçkaje shqiptare nga shteti jugosllav punonin, punë të rëndomta në Beograd për të mbijetuar.

Lexo po ashtu:  Bagdad, 30 Dhjetor 2006. Ekzekutohet Ish-Presidenti i Irakut, Saddam Hussein.
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!