Pas armëpushimit të Turqisë me aleatët ballkanikë, më 16 Prill 1913, Esat Toptani vendosi të lëshojë Shkodrën, me qëllim që të fitojë përkrahjen e Malit të Zi dhe të aleatëve të tij, për tu bërë sundimtar i Shqipërisë së cunguar. Për këtë qëllim, ai nënshkroi marrëveshjen e kapitullimit dhe ua lëshoi qytetin e lashtë forcave malazeze. /MekuliPress.com/

Lexo po ashtu:  "Koha është e maskarenjve, po atdheu i shqiptarëve"
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!