Koncepti i pasurisë shpesh lidhet me qytetet. Duke kombinuar faktorë të tillë si burimet natyrore, vendndodhjet strategjike dhe politikat ekonomike, disa nga qytetet më të begata dhe me ndikim në mbarë botën po bëhen gjithnjë e më të spikatura. Këto qytete nuk janë vetëm qendra biznesi, tregtie dhe financash, por edhe qendra kulturore dhe intelektuale që tërheqin vizitorë nga e gjithë bota. Ne do të shikojmë qytetet më të pasura në botë në këtë artikull dhe do të zbulojmë pse ato kanë një ndikim të tillë në ekonominë e sotme globale. Këto qytete ofrojnë një vështrim në lartësitë që mund të arrijë qytetërimi, nga horizonti i Nju Jorkut deri te kryeqyteti i zhurmshëm i Singaporit.

10 qytetet më të pasura në botë për vitin 2023:

  1. New York City, Shtetet e Bashkuara

Nju Jorku është qyteti më i madh në botë, me më shumë milionerë në vitin 2023. Midis 2012 dhe 2022, popullsia individuale e qytetit me vlerë të lartë neto u rrit me 40% në 340,000 njerëz me një vlerë prej 1 milion dollarë ose më shumë. Në qytetin e Nju Jorkut, ka 724 centi-milionerë dhe 101 miliarderë.

  1. Tokio, Japoni
Lexo po ashtu:  Ndërron jetë Colin Powell
Ju pëlqen!

Për sa i përket milionerëve, Tokio ishte qyteti i dytë më i pasur në botë pas Nju Jorkut. Popullsia individuale me vlerë të lartë neto të qytetit u rrit me -5% midis 2012 dhe 2022 në 290,300 njerëz me vlerë 1 milion dollarë ose më shumë. Në Tokio, ka gjithashtu 250 centi-milionerë dhe 14 miliarderë.

  1. Gjiri i San Franciskos, Shtetet e Bashkuara

Ka shumë milionerë dhe miliarderë në Gjirin e San Franciskos. Është qyteti i tretë më i madh në botë, me më shumë milionerë. Mes viteve 2012 dhe 2022, numri i përgjithshëm i njerëzve në këtë qytet me të paktën një milion dollarë vlerë neto u rrit me 68% në 285,000 individë. Në Gjirin e San Franciskos, ka gjithashtu 629 centi-milionerë dhe 63 miliarderë.

  1. Londër, MB

Londra është qyteti i katërt më i pasur në botë. Popullsia individuale me vlerë të lartë neto të qytetit u rrit me -15% midis 2012 dhe 2022 në 258,000 njerëz me vlerë 1 milion dollarë ose më shumë. Në Londër ka gjithashtu 384 centi-milionerë dhe 63 miliarderë.

  1. Singapor, Singapor

Singapori është shtëpia e shumë individëve dhe bizneseve të pasura. Popullsia individuale me vlerë të lartë neto të qytetit u rrit me 40% midis 2012 dhe 2022 në 240,100 njerëz me vlerë 1 milion dollarë ose më shumë. Në Singapor ka gjithashtu 329 centi-milionerë dhe 46 miliarderë.

  1. Los Anxhelos, Shtetet e Bashkuara
Lexo po ashtu:  Nuk arrin të zgjohesh në mëngjes? Nuk je përtac, vuan nga KLINOMANIA

Los Angeles është shtëpia e një numri të madh milionerësh dhe miliarderësh, shumë prej të cilëve kanë bërë pasurinë e tyre në industrinë e argëtimit. Popullsia individuale me vlerë të lartë neto të qytetit u rrit me 35% midis 2012 dhe 2022 në 205,400 njerëz me vlerë 1 milion dollarë ose më shumë. Në Los Anxhelos ka gjithashtu 480 centi-milionerë dhe 42 miliarderë.

  1. Hong Kong, Hong Kong SAR

Hong Kongu është shtëpia e shumë milionerëve dhe miliarderëve për shkak të statusit të tij si një qendër kryesore financiare dhe qendër për tregtinë ndërkombëtare. Popullsia individuale me vlerë të lartë neto të qytetit u rrit me -27% midis 2012 dhe 2022 në 129,500 njerëz me vlerë 1 milion dollarë ose më shumë. Në Hong Kong ka gjithashtu 290 centi-milionerë dhe 32 miliarderë.

  1. Pekin, Kinë

Pekini është një nga qytetet më të pasura në Kinë dhe ka një GDP të lartë për frymë në krahasim me qytetet e tjera kineze. Popullsia individuale me vlerë të lartë neto të qytetit u rrit me 70% midis 2012 dhe 2022 në 128,200 njerëz me vlerë 1 milion dollarë ose më shumë. Në Pekin ka gjithashtu 354 centi-milionerë dhe 68 miliarderë.

  1. Shanghai, Kinë
Lexo po ashtu:  “Hiqini qafe” këta pesë lloje njerëzish. Ju helmojnë

Ka shumë milionerë dhe miliarderë në Shangai, duke reflektuar pozicionin e qytetit si një nga qendrat ekonomike më të pasura dhe më dinamike në Kinë dhe në botë. Popullsia individuale me vlerë të lartë neto të qytetit u rrit me 72% midis 2012 dhe 2022 në 127,200 njerëz me vlerë 1 milion dollarë ose më shumë. Në Pekin ka gjithashtu 332 centi-milionerë dhe 65 miliarderë.

  1. Sydney, Australi

Sydney është një nga qytetet më të pasura në botë, dhe ka një përqendrim të lartë të milionerëve dhe miliarderëve. Popullsia individuale me vlerë të lartë neto të qytetit u rrit me 35% midis 2012 dhe 2022 në 126,900 njerëz me vlerë 1 milion dollarë ose më shumë. Në Sidnei ka gjithashtu 184 centi-milionerë dhe 15 miliarderë.

Qytetet më të pasura në botë janë gjithashtu fuqi ekonomike dhe kulturore që formojnë peizazhin e sotëm global.

Edel Strazimiri

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!