Një vajzë 12-vjeçare nga Belfasti thotë se ajo thjesht përpiqet të “vrapojë sa më shpejt që të mundem” pasi prodhoi një kohë prej pesë kilometrash prej 16 minutash dhe 40 sekondash që është një rekord botëror për moshën e saj.

Emer McKee vendosi kohën e jashtëzakonshme ndërsa vraponte në një ngjarje në Pista Royal Racecourse gjatë fundjavës.

“Normalisht unë thjesht vrapoj sa më shpejt që të mundem dhe thjesht pres që të mbarojë”, tha ajo për Radio Ulster, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Ju pëlqen!

Iu bashkova klubit të vrapimit kur isha nëntë vjeçare dhe të gjithë atje ishin vërtet të mirë, mbështetës dhe miqësorë.

Emer i tha Radio Ulster se kishte prodhuar një kohë edhe më të shpejtë në një vrapim të fundit në Belfast, e cila nuk ishte në kohë zyrtare – ndryshe nga ngjarja e fundjavës së kaluar.

Regjistrimet tregojnë se rekordi i mëhershëm prej 5 km për një 12 vjeçar ishte shënuar me 17 minutas dhe 16 sekonda në Florida nga Annabella Veltcheva në mars 2017./klan/

Lexo po ashtu:  “Letër nënës”. Poezia prekëse e Sergej Esenin drejtuar nënës nga i biri në mërgim
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!