Ushqimi është i rëndësishëm për shëndetin. Një dietë e pashëndetshme mund të dëmtojë metabolizmin, të shkaktojë shtim në peshë dhe madje të dëmtojë organe, si zemra dhe mëlçia. Por ajo që hani ndikon gjithashtu në një organ tjetër – lëkurën.

Ky artikull liston 12 ushqimet më të mira për të mbajtur lëkurën të shëndetshme.

Peshku i yndyrshëm, si salmoni, skumbri dhe harenga, janë ushqime të shkëlqyera për lëkurë të shëndetshme. Ato janë burime të pasura të acideve yndyrore omega-3, të cilat janë të rëndësishme për ruajtjen e shëndetit të lëkurës.

Ju pëlqen!

Avokado janë të pasura me yndyrna të dobishme dhe përmbajnë vitamina E dhe C, të cilat janë të rëndësishme për lëkurë të shëndetshme. Ato gjithashtu përmbajnë elementë që mund të mbrojnë lëkurën tuaj nga dëmtimi i diellit.

Arrat janë një burim i mirë i yndyrave esenciale, zinkut, vitaminës E, selenit dhe proteinave – të gjitha këto janë lëndë ushqyese që lëkura juaj ka nevojë për të qëndruar e shëndetshme.

Farat e lulediellit janë një burim i shkëlqyer i lëndëve ushqyese, duke përfshirë vitaminën E, e cila është një antioksidant i rëndësishëm për lëkurën.

Patatet e ëmbla janë një burim i shkëlqyer i beta karotenit, i cili vepron si një bllokues natyral nga dielli dhe mund të mbrojë lëkurën nga rrezet e diellit.

Specat përmbajnë shumë beta karoten dhe vitaminë C – të dyja janë antioksidantë të rëndësishëm për lëkurën tuaj. Vitamina C është gjithashtu e nevojshme për të krijuar kolagjenin, proteinën strukturore që e mban lëkurën të fortë.

Brokoli është një burim i mirë i vitaminave, mineraleve dhe karotenoideve që janë të rëndësishme për shëndetin e lëkurës. Ai gjithashtu përmban sulforafan, i cili mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit të lëkurës dhe të mbrojë lëkurën nga djegia e diellit.

Domatet janë një burim i mirë i vitaminës C dhe të gjitha karotenoideve kryesore, veçanërisht likopenit. Këto karotenoidë mbrojnë lëkurën tuaj nga dëmtimi i diellit dhe mund të ndihmojnë në parandalimin e rrudhave.

Soja përmban izoflavone, të cilat kanë treguar se përmirësojnë rrudhat, kolagjenin, elasticitetin e lëkurës dhe thatësinë e lëkurës, si dhe mbrojnë lëkurën tuaj nga dëmtimi i rrezeve ultraviolet.

Kakao përmban antioksidantë që mund të mbrojnë lëkurën tuaj nga djegia nga dielli. Këta antioksidantë mund të përmirësojnë gjithashtu rrudhat, hidratimin, rrjedhjen e gjakut dhe strukturën e lëkurës.

Katekinat që gjenden në çajin jeshil janë antioksidantë të fuqishëm që mund të mbrojnë lëkurën tuaj kundër dëmtimit të diellit dhe të zvogëlojnë skuqjen, si dhe të përmirësojnë hidratimin, trashësinë dhe elasticitetin e saj.

Resveratrol, antioksidanti i famshëm që gjendet në rrushin e kuq, mund të ngadalësojë procesin e plakjes së lëkurës tuaj duke dëmtuar radikalet e lira të dëmshme që dëmtojnë lëkurën tuaj.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.