Një kolumnist i New York Times shiti një nga artikujt e tij dixhitalë për 563,000 dollarë, më i fundit në një seri shembujsh të dëshirave për produkte unike dixhitale që koleksionistët po i kapin, raporton AFP.

Qëllimi i artikullit të Keven Roose me titull “Bleni këtë koment në bllok zinxhir” ishte të provonte tregun dhe të përcaktonte se çfarë lloj rekordesh dixhitale unike mund të shiten si të ashtuquajturat. argumentet dixhitale të pazëvendësueshme (NFT).

NFT është një ‘objekt’ dixhital siç është një vizatim, muzikë, fotografi ose video e vërtetuar e krijuar nga teknologjia ‘blockchain’. Autenticiteti prapa rrjeteve kompjuterike konsiderohet i padepërtueshëm.

Ju pëlqen!

Një artikull virtual, i cili është në të vërtetë një regjistër kompjuterik, mund të shitet ose shkëmbehet së bashku me një vërtetim të vërtetësisë.

Tregu dixhital

NFT-të janë bërë të njohura muajt e fundit prej koleksionistëve të pasur në mes të një kthese pandemike në tregun dixhital.

Të hënën, mesazhi i parë i postuar në Twitter u shiti për 2.9 milion dollar, një mesazh nga themeluesi i Twitter Jack Dorsey.

Në fillim të këtij muaji, kolazhi dixhital i artistit amerikan Beeple u shit përmes shtëpisë së ankandeve Christie’s për 69.3 milion dollarë.

Në fund të një oferte 24-orëshe për një artikull në NYT, një koleksionist me emrin Farzin e bleu atë për 350 Ethereum, një monedhë kriptomonedhe, me vlerë 563,000 dollarë.

Roose njoftoi se, pasi të mbulonte kostot e platformës së Fondacionit në të cilën u shit teksti, paratë do të ridrejtoheshin në organizata bamirësie të mbështetura nga New York Times.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.