103 vjet nga botimi i numrit të parë të revistës “Yll’ i Mëngjezit”, shkruan gazeta letrare.

Revista dyjavore u botua për herë të parë më 15 janar 1917 në Boston të SHBA-së me nismën e motrave Sevasti dhe Parashqevi Qiriazi.

Qëllimi i saj ishte ndriçimi dhe lartësimi i popullit shqiptar. Revista u botua për tre vite me radhë. Numri i saj i fundit u publikua në shtator të vitit 1920.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!