Apple mbizotëroi në dekadën e fundit në teknologji me iPhone të kudogjendur, dhe është duke u përgatitur për 10 vitet e ardhshme me një larmi projektesh.

Veçanërisht, të paktën një nga ato projekte ka për qëllim të zëvendësojë plotësisht iPhone.

Nga veturat e veturave deri tek syzet e mençura deri tek marrja në Netflix, këto janë planet e Apple për sundimin e vazhdueshëm në dekadën e ardhshme.

  1. Zëvendësimi i iPhone: Syzet e zgjuara të Apple.
Ju pëlqen!

Apple po kërkon të zëvendësojë iPhone “përafërsisht pas një dekade”, sipas një raporti të ri.

Por çfarë vjen pas iPhone?

Disa versione të syzeve të zgjuara, dyshja e parë e të cilave mund të arrijnë menjëherë në vitin 2022, thuhet në raport. Një palë “më e butë” është planifikuar të arrijë në 2023 – dhe menaxherët e vjetër të Apple shohin kufjet që zëvendësojnë iPhone “për afro një dekadë”.

  1. Shërbime të bollshme, dhe ndoshta edhe një përmbledhje e këtyre shërbimeve.

Së pari ishte Apple Music, dhe më pas ishte Apple Neës Plus, dhe Apple Arcade, dhe së fundmi, Apple TV Plus.

Në vitet e fundit, Apple ka evoluar me shpejtësi në një lojtar kryesor në një treg shërbimesh abonimi të mbizotëruar nga kompanitë si Netflix dhe Spotify. Por lëvizja tjetër e madhe e kompanisë në atë hapësirë ​​mund të jetë një tkurrje e llojeve: Apple po konsideron një paketë abonimi që do të përfshinte Apple Music, Apple TV Plus dhe Apple Neës Plus.

Dhe ajo pako e re mund të arrijë sa më shpejt këtë vit, sipas raportit. Pakoja e shërbimeve për të cilat thuhet se do të vijë në vitin 2020 nuk përfshin Apple Arcade, shërbimi i video-lojërave, Apple i lançuar në shtator.

  1. Makina që drejtojnë vetveten

Edhe emri i koduar i fshehtë për përpjekjet e veturave të Apple është gjigand: “Projekti Titan” është ajo që njihet prej informacioneve të brendshme të kompanisë.

Kompania ka punuar në teknologjinë e veturave për pesë vite deri më tani – projekti ka mijëra të punësuar, madje ka pasur edhe pushime nga puna gjatë rrugës.

Apple nuk e ka zbuluar zyrtarisht “Projektin Titan”, por kompania ka pranuar se përpjekje të tilla janë duke u zhvilluar.

“Ne vazhdojmë të besojmë se ekziston një mundësi e madhe tek sistemet autonome, që Apple ka aftësi unike për të kontribuar, dhe se ky është projekti më ambicioz i mësimit të makinerisë ndonjëherë”, tha kompania në një deklaratë për CNBC në janar 2019, kur transferoi qindra të punësuar në projekte të tjera.

  1. iPhone më i shpejtë akoma, me shpejtësi 5G, mund të vijë sa më shpejt këtë vit.

Është e vërtetë: Apple do të vazhdojë të prodhojë iPhone për vitet që vijnë, pavarësisht projekteve të ndryshme në vazhdim.

2020 nuk bën përjashtim, me analistë dhe media që presin që iPhone 12 (ose çfarëdo që quhet) të ketë internet 5G.

5G është hapi tjetër i madh për të dhënat e smartphone pas 4G LTE, standardi aktual. Me pak fjalë, 5G do të sjellë shpejtësi më të shpejtë se kurrë më parë për përdoruesit e smartphone-ve.

Sipas disa raporteve deri më tani, iPhone i ardhshëm i Apple do të ketë një pajisje të integruar që mundëson që ai të funksionojë në rrjetet 5G.

IPhone-et e vitit 2020 pritet gjithashtu të shfaqin kamera më të mira dhe një formë të re të Touch ID nën ekranin e qelqit – Apple mban ngjarjen e saj të zbulimit të iPhone çdo vit në Shtator, kështu që ne nuk kemi gjasa të mësojmë më shumë rreth iPhone tjetër deri në këtë muaj.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!