10 Teori të diskutueshme prapa tragjedive në kohë lufte

Midis marsit dhe dhjetorit të vitit 1971, rreth 2-3 milionë civilë u vranë në Bangladesh (i njohur si Lindja e Pakistanit në atë kohë), gjatë Luftës së tij të Çlirimit nga Pakistani. Kur forcat e armatosura pakistaneze u futën brenda, ata masakruan miliona vetë dhe zhvendosën edhe më shumë. Këto mizori kaluan të pakontrolluara deri sa India luftoi përsëri në anën e Bangladeshit, duke e detyruar Pakistanin që të dorëzohet  dhe të njohë pavarësinë e kombit të vogël.

Një studiuese në Universitetin të Oksfordit me emrin Sarmila Bose, megjithatë, ka deklaruar se shumë nga krimet e kryera nga Pakistani janë ekzagjeruar. Në librin e saj, ajo gjithashtu pohon se shumë fakte rreth luftës janë shtrembëruar dhe se disa elementë në kampin e Bangladeshit ishin po aq fajtorë. Ajo e mbron kërkimin e saj nga ata të cilët thotë se e shohin si një “tradhëti”, duke deklaruar se këta persona thjeshtë nuk ndihen “rehat me të vërtetën”.ipas një raporti tjetër, fëmijëve në Pakistan, në vitet e formimit janë duke u mësuar “Hocus Pocus”-in (Pocusit i punoj një rreng). Pjesa më e madhe e asaj që është mësuar në shkollë në lidhje me luftën janë teoritë e komplotit, pa përmendur këtu mizoritë e kryera nga ushtria pakistaneze. Disa tekste përmbajnë fragmente në lidhje me një grup të trilluar prej 10 milionë hinduve që jetojnë në Lindjen e Pakistanit, që u tha se ishin spiunë të Indisë, për të forcuar pozitën e saj ekonomike në rajon.

Lexo po ashtu:  Përplasjet Greqi-Turqi, Ergodan ‘sulmon’ Gjermaninë dhe Francën, teksa opozita turke falenderon ministren Baerbock
Ju pëlqen!

Mësimet  të tjera u tregojnë studentëve në lidhje me një “komplot global” midis Indisë, Rusisë, dhe Shteteve të Bashkuara, që do të bashkohen kundër Pakistanit.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!