Lewis Hamilton është një fitore larg nga rishkrimi i historisë së Formula 1 në garë, pasi ai tenton të fitojë një titull të tetë botëror, duke thyer rekord të dielën në Çmimin e Madh të Abu Dhabit.

Vetëm për herë të dytë në histori, beteja për titullin F1 zbret në garën e fundit me të dy protagonistët të niveluar me pikë në finalen e sezonit.

36-vjeçari është saktësisht i barabartë me 369.5 pikë me yllin e Red Bull, Max Verstappen, ndërsa përgatiten për një përballje me fituesit pas një sezoni betejash magjepsëse.

Ju pëlqen!

Verstappen kryeson për shkak të fitimit të një gare më shumë se tetë të Hamiltonit këtë sezon dhe duhet vetëm të përfundojë mbi kampionin e shtatë herë për të marrë kampionatin e tij të parë.

Nuk është vetëm trofeu për të cilin ata po luftojnë, megjithatë, dyshja janë ndër pilotët më të paguar në sport, me Hamilton që kryeson listën e vitit 2020 pasi pretendoi titullin.

Por ku renditet ylli i Mercedesit në grupin elitar të shoferëve të garave? Mirror Sport shikon vendin ku ai renditet në listën e 10 të pasurve më të mirë të të gjitha kohërave.

Sebastian Vettel është aktualisht piloti i dhjetë më i pasur i F1 i të gjitha kohërave.

Sebastian Vettel ka grumbulluar një pasuri serioze gjatë karrierës së tij, që besohet të jetë rreth 75.6 milionë funte.

Dhe kjo do të jetë si befasi e vogël, duke pasur parasysh se ai ka qenë në F1 për më shumë se 10 vjet dhe ka katër tituj botërorë në emër të tij midis 2010 dhe 2013.

©MekuliPress/ Dhuro sot vetëm 1 euro dhe shpëtoje MekuliPress. Ndihmo gazetarinë e pavarur nga partitë politike dhe oligarkët. FOTO: No copyright infringement is intended.