Të paktën $10 bilionë dollarë në vlerë prej ari, platini dhe metale të tjera të çmuara hidhen çdo vit në malin në rritje të mbeturinave elektronike që po ndotin planetin, sipas një raporti të ri të Kombeve të Bashkuara.

Një rekord prej 54 milion tonë “mbeturinash elektronike” u krijuan në të gjithë botën në vitin 2019, me 21% në pesë vjet, zbuloi raporti i Kombeve të Bashkuara për Monitorimin e Mbetjeve.

Shifra e vitit 2019 është e barabartë me 7.3 kg për çdo burrë, grua dhe fëmijë në Tokë, megjithëse përdorimi është i përqendruar në kombet më të pasura. Sasia e mbeturinave elektronike po rritet tre herë më shpejt se popullsia e botës, dhe vetëm 17% e saj u ricikluan në 2019.

Ju pëlqen!

Mallrat elektronikë dhe elektrikë, nga telefonat dhe kompjuterët deri tek frigoriferë dhe kazanët, janë bërë të domosdoshme në shoqëritë moderne dhe përmirësojnë jetën. Por ato shpesh përmbajnë kimikate toksike, dhe prodhimi i shpejtë dhe mbeturinat dëmton shëndetin e njeriut dhe mjedisin, dhe karburantet e krizës klimatike.

Lexo po ashtu:  Mjaltë me vaj ulliri herët në mëngjes, trajtimi një javor i shëndetit

Raporti fajëson mungesën e rregullimit dhe jetëgjatësinë e shkurtër të produkteve që janë të vështira ose të pamundura për tu riparuar. Ekspertët e quajtën situatën një “skandal global plotësisht të parandalueshëm”.(The Guardian)

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!