Sipas renditjes së Forbes në “Miliarderët e Botës”, ka gjithsej 239 femra në listë këtë vit, që vijnë nga vende të ndryshme të botës dhe industri të ndryshme si minierat, pasuritë e patundshme, financat, farmaceutika, dhe të tjera.

Përveç parave të arritura nga vetë femrat nëpërmjet bizneseve dhe industrive të ndryshme, një pjesë e tyre përbëhet edhe nga paratë e trashëguara.

Lista e 10 femrave më të pasura në botë është gjithashtu mjaft interesante për një gjë: mungesa e diversitetit.

Ju pëlqen!

Është vetëm një femër aziatike pjesë e listës së ’10 femrave më të pasura’. Pjesa tjetër është nga perëndimi. Kjo gjë dëmton bisedimet për shpërndarjen e pasurisë në një ekonomi të globalizuar. /MekuliPress/ Nëse e keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj!

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!