Senati i SHBA-së miratoi sot një ligj që prezanton dënimet për bankat amerikane që bëjnë biznes me zyrtarë kinezë që zbatojnë ligjin e ri drakonian të sigurisë kombëtare në Hong Kong, dhe i dërgoi dokumentin presidentit Donald Trump për nënshkrim.

Ligji u miratua unanimisht në Senat dhe Dhomën e Përfaqësuesve, që është një shembull i rrallë i marrëveshjes midis demokratëve dhe republikanëve, por edhe një tregues se Uashingtoni shqetësohet për shembjen e autonomisë së ish-kolonisë britanike dhe qytetit që supozohej të ishte qendra më e lirë financiare në Kinë.

Lexo po ashtu:  Edhe nje fakt! Kamala Harris është zv/presidentja e parë grua dhe me ngjyrë në Amerikë
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!