I vetmi ishull me popullsi të përhershme në arkipelag është Tristan. Ka disa shtëpi pritjeje dhe ndërtesa qeveritare atje, por nuk do të gjeni hotele ose apartamente.

Nomen est omen është emri për një pikë referimi në rastin e një prej ishujve më të izoluar në botë. Ishulli i paarritshëm është pothuajse po aq i largët nga Argjentina dhe Afrika e Jugut; ai i ngjan një shkëmbi me bimësi të mbetura në mëshirën e Atlantikut të Jugut të pafalshëm.

Është pjesë e arkipelagut Tristan da Cunha, që konsiderohet vendi më i largët në botë, dhe administrativisht i përket Shën Helenës, e cila është territor i Britanisë së Madhe.

Ju pëlqen!

Njerëzit që shkojnë atje, numri i të cilëve po rritet çdo vit – tërhiqen nga vetmia dhe ekskluzivja. Tristan da Cunha nuk është përcaktimi tipik i ishujve të parajsës me det të kaltër dhe rërë të bardhë, ku turistët pinë kokteje dhe rrezite n gjatë gjithë ditës, transmeton KosovaPress.

Moti është i paparashikueshëm dhe ishujt janë kryesisht maja vullkanesh me disa rrafshnalta ku nuk ndodh asgjë interesante. Varka të vogla mund të ulen në një pjesë të ngushtë të plazhit me rërë disa herë në vit kur rrymat e forta e lejojnë atë.

Lexo po ashtu:  Entografi francez: Shqiptarët ishin njerëz më të bukur në Perandorinë Osmane

“Njerëzit nuk shkojnë në ishuj për të shijuar, por për t’i” pushtuar” ata dhe mburren se kanë vizituar një nga vendet më të izoluara në botë,” tha Chris Howarth nga Australia, i cili ka vizituar dy herë arkipelagun.

Arkipelagu përbëhet nga pesë ishuj. Tristan është kryesor dhe i vetëm i banuar; dhe Nightingale, dy ishujt e saj dhe të paarritshëm. I gjashti, Gough Island, është në parim pjesë e Tristan da Cunhe, por 400 kilometra nga ishulli kryesor është praktikisht më vete.

“Duket e paarritshme si një tortë gjigande martese; shkëmbinjtë që shkojnë drejt detit janë jashtëzakonisht të pjerrëta”, përshkruan bi ologu i ishullit Brian Gratwicke, një nga të paktët njerëz që mburret me vizitën në ishull.

Ishulli i paarritshëm arrihet me anije nga Afrika e Jugut, Cape Town ose Ushuaia, por jo nga linja e rregullt e pasagjerëve, por me anije peshkimi, hulumtimi ose ngarkese. Rreth tetë ditë lundrimi do t’ju çojnë në Tristan da Cunhe.

Ata që vendosin të vizitojnë arkipelagun flenë në anije. Por para një udhëtimi të gjatë, është e nevojshme t’i kërkoni qeverisë leje për të vizituar ishullin.

Lexo po ashtu:  Francezja “20 minutes”: Shqipëria një thesar europian, origjinale dhe mikpritëse
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!